Jak założyć konto?

Jak założyć konto osobiste?

Zanim przystąpisz do założenia konta zastanów się jak będziesz logować się do systemu TRANS-TACHO w przyszłości. Do wyboru są cztery opcje logowania, poprzez:

 • Węzeł Krajowy
 • Certyfikat Kwalifikowany
 • konto GUM ŚWITEŹ
 • login i hasło

Najwięcej korzyści daje użytkownikom logowanie poprzez Węzeł Krajowy, Certyfikat Kwalifikowany lub konto GUM ŚWITEŹ. W celu rejestracji przejdź do zakładki Zaloguj, znajduje się w prawym górnym rogu ekranu, a następnie wybierz odpowiedni kafelek: Węzeł Krajowy lub Certyfikat Kwalifikowany lub GUM ŚWITEŹ. Wówczas konto użytkownika zewnętrznego zostaje założone automatycznie.

Niemniej jednak istnieje możliwość logowania przy pomocy loginu i hasła, wówczas najpierw musisz się zarejestrować. W celu założenia konta kliknij na link Rejestracja, znajduje się w prawym górnym rogu ekranu, w następnym kroku wypełnij pola formularza. Zapoznaj się z regulaminem, a następnie zaakceptuj jego treść. Zatwierdź wprowadzone dane klikając przycisk Utwórz konto.
Konto zostanie aktywowane po uruchomieniu linku aktywującego, przesłanego na adres mailowy wskazany w formularzu rejestracyjnym.
Po aktywacji konta zostanie przesłany kolejny email z informacją o loginie dla Użytkownika. W celu uzyskania dostępu do wszystkich funkcjonalności Systemu konieczne jest potwierdzenie tożsamości drogą elektroniczną (Węzeł Krajowy, Certyfikat Kwalifikowany) lub podczas wizyty w urzędzie.

Po zarejestrowaniu konta za pomocą loginu i hasła nie ma możliwości zalogowania się na to samo konto przy pomocy Węzła Krajowego lub Certyfikatu Kwalifikowanego.

 

Jak założyć konto firmowe?

W celu założenia konta firmowego zaloguj się do systemu, z wykorzystaniem Węzła Krajowego, Certyfikatu Kwalifikowanego lub konta w systemie GUM ŚWITEŹ, na konto użytkownika osoby fizycznej. W kolejnym kroku należy dodać, w profilu użytkownika osoby fizycznej, konto firmowe poprzez:

 • wybranie przycisku + Dodaj konto firmowe,
 • wypełnienie formularza,
 • wygenerowanie wniosku.

W przypadku złożenia wniosku przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą konto takie założy się automatycznie.

W przypadku zakładania konta firmowego przez pełnomocnika, wypełnione pełnomocnictwo, którego przykładowy wzór dostępny jest tutaj, należy przesłać do Głównego Urzędu Miar z wykorzystaniem formy:  

 1. elektronicznej
  • formularz pisma ogólnego w TRANS-TACHO złożony przez osobę fizyczną, do którego zostanie dołączony załącznik – pełnomocnictwo np. ze wzoru przygotowanego przez GUM (rekomendujemy plik pdf) zawierający elektroniczny podpis mocodawcy;
  • ePUAP;
 2. papierowej
  • tradycyjna wysyłka Poczta Polska/firma kurierska;
  • osobiście w kancelarii głównej GUM.

Administrator systemu (pracownik GUM), aby zatwierdzić konto firmowe, weryfikuje umocowanie danej osoby do reprezentacji danej firmy, np. poprzez sprawdzenie danych rejestrowych w CEIDG/KRS lub weryfikację pełnomocnictwa.